Z pewnością większość z nas nie ma pojęcia o chorobie, jaką jest celiakia i oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, bo jest to schorzenie, które nie jest zbyt często spotykane. Niemniej jednak wato jest o nim wiedzieć nieco więcej, bo dopaść może każdego z nas. Przede wszystkim zacznijmy od tego, że celiakia to trwająca całe życie immunologiczna choroba o podłożu genetycznym. Charakteryzuje się nietolerancją produktu, jakim jest gluten. W związku z tym nie trudno zgadnąć, że osoby, które cierpią na tę chorobę, muszą postawić na dietę pozbawiona glutenu. Oczywiście w przypadku tej choroby niezbędna jest dieta bezglutenowa, która stosowana musi być przez całe życie.

Celiakia to nie alergia

Bardzo często choroba ta jest mylona z uczuleniem na gluten, co oczywiście jest błędnym założeniem, bo jest to zupełnie co innego. Niemniej jednak błędy popełniają tutaj nie tylko zwykli ludzie, ale także lekarze. Bardzo często uważają oni, że po kilku latach stosowania odpowiedniej diety pozbawionej składnika, jakim jest gluten, choroba ustępuje, ale nie ma w tym prawdy. Warto zdać sobie sprawę z tego, że choroba ta dotyka około jednego procenta populacji. Nie inaczej jest w Polsce, choć musimy jednocześnie zaznaczyć, że liczba chorujących regularnie rośnie. Jeśli także i ty zmagasz się z tą chorobą, na pewno podstawą będzie tutaj dieta bezglutenowa, o której więcej dowiecie się od lekarzy. Jak dokładnie zauważycie, gluten nie może być stosowany nawet w najmniejszych ilościach. Na początku na pewno nie jest trudno, bo oczywiste jest w tym miejscu to, że może zagrażać naszemu zdrowiu.

Warto w takiej sytuacji poradzić się dietetyków, którzy mogą ułożyć nam dietę pozbawioną glutenu. Dodatkowo w sieci możemy znaleźć przepisy bezglutenowe, które także mogą okazać się bezcenne. Z czasem na pewno będziemy w stanie stworzyć sobie osobistą dietę i żyć z tym schorzeniem jak każdy inny człowiek. Niemniej jednak przyzwyczaić się na pewno nie będzie łatwo i minie trochę czasu, zanim zaakceptujemy tę dolegliwość