Protal„, czyli popularna dieta Dukana robi w Polsce prawdziwą furorę – i to nie od dzisiaj. Kuracja odchudzająca opracowana przez francuskiego lekarza i dietetyka umożliwia szybkie i skuteczne zrzucenie kilogramów. Wiele osób zadaje sobie jednak oczywiste pytanie, mianowicie czy dieta Dukana nie jest niebezpieczna dla organizmu. Spróbujmy przyjrzeć się tej popularnej diecie wskazując jej zalety i potencjalne wady.

Decyzja o rozpoczęciu odchudzania w oparciu o jakąkolwiek dietę powinna być poparta jasno określonymi celami. Pierwszym celem jest utrata zbędnych kilogramów. Po drugie stała zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia w celu trwałego ustabilizowania wagi. Dieta Dukana umożliwia skuteczne odchudzanie i zmianę nawyków żywieniowych, wpisując się tym samym we wspomniany scenariusz.

Dobre strony diety proteinowej

Kuracja francuskiego lekarza to po pierwsze sprawdzona metoda na szybkie pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej. Osoby, które podjęły próbę odchudzania z pomocą „protala” jako jedną z największych korzyści wskazują możliwość wprowadzenie pozytywnych zmian żywieniowych bez konieczności urządzania szkodliwych dla organizmu i wyczerpujących głodówek. Jeśli dodamy do tego jasno określone zasady diety Dukana oraz połączenie fizjologicznych i psychologicznych aspektów odchudzania, kuracja rzeczywiście może się podobać.

Kuracja doktora Dukana jest oparta na założeniu, że organizm człowieka funkcjonuje optymalnie i w pełni prawidłowo przy zachowaniu proporcji białka, tłuszczu i węglowodanów w proporcjach odpowiednio 5:3:2. Jeśli przyswajamy zbyt duże ilości tłuszczu lub cukru organizm przybiera na wadze, a człowiek staje się bardziej podatny na choroby. Skąd przybieranie na wadze? Dlatego, że organizm traci mniej energii na spalanie tłuszczu i węglowodanów niż do podczas przemiany czystego białka. Między innymi dlatego dwie pierwsze fazy diety Dukana są oparte głównie na dostarczaniu białka, przy całościowym a później częściowym wyeliminowaniu cukru i tłuszczu. Odchudzająca kuracja Dukana zapobiega także zatrzymywaniu się wody w organizmie, co także determinuje zmniejszenie cyfr na domowej wadze.

Potencjalne wady diety Dukana

Jak każda terapia stricte odchudzająca, tak i dieta Dukana nie jest wolna od wad. Ważne jest jednak aby zachować zdrowy rozsądek i nie lekceważyć potencjalnych objawów, jeśli takie wystąpią. Niewątpliwą wadą „protala” jest dość rygorystyczne i monotonne menu – dotyczy to zwłaszcza pierwszej i częściowo drugiej fazy. Bardziej urozmaicone przepisy w diecie Dukana można stosować w fazie trzeciej i czwartej. Jako wadę można także zaliczyć możliwe zmęczenie i osłabienie oraz zaparcia na początku przygody z kuracją. Wynika to z dostarczania dużej ilości białka. Chociaż proces odchudzania przebiega wyjątkowo szybko, utrwalanie wagi i stabilizacja nawyków żywieniowych są procesami długotrwałymi. Jeśli jednak uda nam się uporać z tymi potencjalnymi niedogodnościami, efekty mogą się okazać fenomenalne. Jak w przypadku wielu innych diet tak i tutaj ważna jest wytrwałość, solidność i nastawienie na jasno określone cele.