Jedną z chorób najczęściej powodujących problemy ze stawami jest dna moczanowa. Jest to schorzenie ściśle powiązane z występowaniem hiperurykemii czyli obecności zbyt dużej ilości kwasu moczowego we krwi. Hiperurykemia nie jest jednoznaczna z wystąpieniem podagry (popularne określenie dny). Tylko niewielka część osób z przekroczonymi normami kwasu moczowego zaczyna odczuwać problemy ze stawami. Zagrożenie występuje jeśli wynik badania krwi wskaże stężenia przekraczające 6-7 miligramów kwasu w decylitrze krwi (>6-7mg/l).

Choroba rozwija się ponieważ zbyt duże ilości mocznika nie są w stanie rozpuścić się całkowicie we krwi i następuje ich wytrącanie. Szczególnie zagrożone tym procesem są stawy obwodowe, tkanki chrzęstne oraz wszystkie inne tkanki słabo ukrwione, w szczególności ścięgna i więzadła. Spowodowane jest to tym, że rozpuszczalność kwasu moczowego we krwi zależna jest w dużej mierze od temperatury. W naturalnie słabo unaczynionych stawach, zwłaszcza tych położonych daleko od tułowia, temperatura jest nawet o kilka stopni niższa od poziomu 36,6 stopni Celsjusza. Wytrącone igiełki kwasu moczowego zbijają się w większe grudki zwane guzkami dawnymi i osadzają się w stawach drażniąc ich powierzchnie.

Dna rozwija się w czterech etapach. Utajony, pierwszy etap choroby może trwać nawet 20-30 lat. Jest to okres, w którym powoli odkładają się złogi kwasu. Zaraz po tym w sposób nagły następuje ostre zapalenie stawów. Zazwyczaj towarzyszy mu czynnik wyzwalający, który może być ogólnie bardzo niegroźny. Może to być przykładowo drobny uraz, przejedzenie lub jednorazowe spożycie większej ilości alkoholu. Przebieg choroby jest ostry. W jednym lub większej ilości stawów równocześnie rozwija się silny stan zapalny połączony z przeszywającym bólem, obrzękiem i zasinieniem skóry. Po pierwszym ostrym rzucie choroby następuje faza napadów i remisji. Rzuty choroby są coraz dłuższe a przerwy między nimi krótsze. Objawy identyczne jak przy ostrym stanie zapalnym stawów nasilają się wraz z rozwojem choroby. Niewłaściwie leczona dna moczanowa może przejść w czwarty stan – etap przewlekły. Występuje wtedy ostre przewlekłe zapalenie stawów w szybkim tempie niszczące tkanki chrzęstne i kostne powodując zwyrodnienia i bardzo silny ból. Rozrastają się też guzki dnawe i przebijając skórę wydalają z organizmu kredową maź – formę stałą kwasu moczowego. Tak zaawansowana choroba niechybnie prowadzi do kalectwa.