Każdy z nas ma jakieś swoje zwyczaje żywieniowe. Niekiedy dla innych osób mogą być one dziwne lub zaskakujące. Chcemy jednak, by je respektowano. Podobna zasada działa w drugą stronę – gdy gościmy kogoś, kto odżywia się w inny sposób niż my, uszanujmy to i dostosujmy naszą kuchnię do oczekiwań przybysza. Nie lekceważmy tej kwestii – dla niektórych może być ona bardzo ważna. Na przykład dla osób stosujących dietę wegeteriańską, które ze względów grzecznościowych raczej nie zmienią swoich przyzwyczajeń (czasem mogłoby to być nawet groźne dla ich zdrowia). Tego typu gość może być dla nas oczywiście kłopotliwy, zwłaszcza gdy chodzi nie o wieczór, lecz kilka dni. Jak się więc zachować, gdy mamy pod swoim dachem wielbiciela dań wegetariańskich?

Unikajmy nawracania i dyskusji światopoglądowych

Przyjmijmy, że my mamy prawo do swojego zdania na temat „dieta wegetariańska”, a nasz gość ma prawo, by się z nim nie zgadzać. Potyczki słowne mogą doprowadzić do gęstej atmosfery wśród domowników, a nawet sprawić, że fan diety wegetariańskiej się obrazi. Zachowajmy więc swoje opinie dla siebie, potem możemy się nimi podzielić we własnym gronie.

Po drugie, postarajmy się jak najlepiej ugościć znajomego. Niech posiłki będą dostosowane do jego sposobu żywienia opartego na diecie wegetariańskiej. Jeśli tak nie zrobimy – nie dziwmy się, że gość ich nie tknie. W takim wypadku to on ma prawo obrazić się o brak dań wegetariańskich, a nie my o jego grymaszenie. Jeśli nie jesteśmy zaznajomieni z tym rodzajem kuchni – niech nam podpowie co ugotować. Może nawet sam, nie chcąc sprawiać kłopotu, wyrazi chęć przygotowania dań wegetariańskich dla siebie. Na pewno zna on całą masę przepisów wegetariańskich i nie będzie miał problemu z określeniem, co go zadowoli. W razie potrzeby przepisy wegetariańskie z łatwością znajdziemy również sami – w czasopismach, specjalnych książkach kulinarnych czy w sieci. Dieta wegetariańska nie należy do egzotycznych, a raczej do dość popularnych, i znalezienie pomysłów na jej zastosowanie w praktyce to żaden kłopot.