Dietetycy i osoby odpowiedzialne za tworzenie działających diet na chudnięcie prześcigają się w swoich pomysłach na to, jak zmusić organizm do wykorzystywania zalegającej tkanki tłuszczowej. Jednym z nich jest stworzona stosunkowo niedawno dieta owocowa, którą stosować można nie dłużej niż siedem dni.

Owocowe diety

W owocowych dietach zakłada się, że skuteczne odchudzanie jest skutkiem wykorzystania tłuszczy zawartych pod skórą (odłożonych wcześniej), ponieważ organizm nie otrzymuje ich pod postacią owoców. Jednocześnie mają one wystarczającą ilość cukrów, witamin, soli mineralnych i kalorii, aby nie doprowadzić do pokarmowego szoku. Standardowa dieta owocowa zakłada cztery lub pięć posiłków dziennie, z czego przynajmniej trzy składają się wyłącznie z samym owoców, a przynajmniej dwa mają postać płynną (soków, przecierów, dżemów). Ważne jest to, aby maksymalnie różnicować rodzaje zjadanych owoców. Im większa ich różnorodność, tym pozytywniejsza i szybsza odpowiedź organizmu. Dopuszczalne jest również spożywanie lekkiego pieczywa chrupkiego oraz nabiału, który dostarcza niezbędnego białka. Przeciwwskazane jest jednak korzystanie z używek alkoholowych (zawierają bowiem dużo kalorii i spowalniają metabolizm).

Skutki dla zdrowia

Dietetycy wykazali, że stosowanie takiej diety jest skuteczne i bezpieczne dla zdrowia. Osoby, które nie wiedzą jak schudnąć bez stosowania drastycznych metod, powinny sięgać właśnie po diety owocowe, ale uprzednio zasięgając opinii lekarza. Niektóre organizmy mogą negatywnie odpowiadać na dostarczanie im aż takiej ilości związków witaminowych i cukrów, jakie są zawarte w owocach.

Sam proces działania diety jest bardzo prosty – ja wspomniano wyżej, organizm nie otrzymuje właściwie żadnego innego źródła węglowodanów, które są najcenniejszym źródłem energii. Z tego powodu niejako zmuszony jest do skorzystania z własnych „zapasów”, czyli zmagazynowanej i odłożonej tkanki tłuszczowej. W rezultacie zostaje ona pomniejszona, co odczytuje się jako skuteczne odchudzanie, a organizm nie jest przy tym narażony na żadne powikłania.