Dna moczanowa to choroba, która atakuje przede wszystkim stawy i nerki. W nerkach rozwija się niewydolność, stawy cierpią głównie przez długotrwałe stany zapalne, które pomijając już nawet bardzo poważne dolegliwości bólowe, mogą prowadzić do znacznych zwyrodnień powodujących w konsekwencji kalectwo.

Aby uniknąć ciężkich powikłań w stawach i nerkach w przebiegu dny moczanowej konieczne jest podjęcie właściwego leczenia pod ścisłą kontrolą lekarza. Terapia nastawiona jest na cztery elementy: walkę ze stanem zapalnym za pomocą leków przeciwzapalnych, powstrzymywanie nawrotów choroby, profilaktykę odkładania złogów i eliminowanie już obecnych oraz leczenie schorzeń współwystępujących. Należy też prowadzić odpowiednią profilaktykę cukrzycy i nadciśnienia. Są to choroby mogące uszkadzać nerki, których problemy powodują w głównej mierze omawiane schorzenie.

Jak walczyć z dną moczanową?

Ostre napady zwalcza się przede wszystkim za pomocą kolchicyny. Jest to alkaloid, który hamuje podział komórek, redukuje stany zapalne oraz obniża poziom kwasu moczowego w organizmie. Podawanie tego leku powoduje zmniejszenie odczuwanego bólu w ciągu 12 godzin. Po kolejnych 24-36 godzinach dolegliwości ustępują całkowicie. Kolchicyna jest lekiem, który często powoduje poważne efekty uboczne. Nieszczególnie groźne chociaż bardzo uciążliwe są wymioty i biegunki, które trzeba ograniczać innymi lekami by nie dopuścić do zaburzeń elektrolitycznych. Dużo poważniejsze jest jej negatywne działanie w stosunku do szpiku kostnego. Możliwe jest zatrzymanie pracy szpiku w trakcie leczniczego i profilaktycznego podawania leku. W przypadku ostrych ataków choroby skuteczne są niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak popularny paracetamol stosowane przez 2-3 doby.

Pomiędzy atakami można podawać kolchicynę co skutkuje zmniejszoną częstotliwością nawrotów choroby. Niezbędne jest również zwalczanie w tym czasie głównego czynnika powodującego chorobę – kwasu moczowego. Obniżenie stężenia kwasu w moczu i wchłanianie guzków moczanowych uzyskuje się przez podawanie leków moczopędnych inhibitorów syntezy tego kwasu. Wraz z dną występuje bardzo często również kamica nerkowa. Konieczne jest rozbicie lub rozpuszczenie złogów w nerkach.