W dzisiejszym artykule chcielibyśmy poruszyć, sposób leczenia metodą PNF. Powiemy sobie co to jest PNF, dla kogo jest skierowany i kto może wykonywać takie leczenie.

PNF – Prorioceptive Neuromuscular Facilitation czyli torowanie nerwowo-mięśniowe

Pacjent który jest poddawany leczeniu metodą PNF, musi mieć indywidualny tok rehabilitacji. Nie ma możliwości poprowadzenia grupowego leczenia, metodą pnf. Chory musi zostać postrzegany w sposób całościowy co to oznacza? tylko tyle że podczas terapii należy wykorzystać również zdrowe oraz silne regiony ciała. Głównym celem leczenia za pomocą metody PNF jest pełne wykorzystanie zdrowych ośrodków ciała, oraz rezerw które tkwią w każdym organiźmie, ma to pomócw motywacji pacjenta do podejmowania walki z chorobą. Dzięki temu leczenie odbywa się w sposób bezbolesny, pacjent nie odczuwa nieprzyjemnych doznań, oraz jego psychika zostaje nie zachwiana. Podczas terapii, chory powinien pomóc w swoim leczeniu, dawać wskazówki swojemu terapeucie, uświadamiając go o maksymalnych granicach działania oraz zakresie wykonywanych ćwiczeń, musi być jego pomocnikiem. Wszystko to ma odzwierciedlenie na stan psychiczny i fizyczny leczonego, nie traci on motywacji, a wręcz przeciwnie w sposób pozytywny nastawia się na pracę.

Metoda PNF powstała w Valejo jednej z kalifornijskich klinik w 1946 roku, jej twórcami byli dr Herman Kabat wraz z fizjoterapeutką – Maggie Knott. Zainteresowanie tą metodą wzrastało z roku na rok, czego przykładem było powstanie  Centrum Rehabilitacji Fundacji Kasera. Kolejne lata to dalszy rozwój metody, aż do dnia dzisiejszego. Metoda ta umożliwia prowadzenie ćwiczeń na macie, rozwija naukę chodu, wzmacnia mięśnie, pomaga w ćwiczeniu funkcji oddychania, czy też połykania.

Pierwsze kursy i szkolenia z metody PNF były przeprowadzane od roku 1950, następnie pnf stał się podstawową częścią studiów który przygotowywał do zawodu przyszłych fizjoterapeutów. Międzynarodowa Grupa Instruktorów PNF  powstałą w 1985 roku, a po dwunastu latach przekształciła się w Międzynarodowe Stowarzyszenie PNF a główna siedziba ośrodka znajdowała się w Bazylei.

Polska to kraj gdzie od nie dawna szkoli się fizjoterapeutów metodą PNF – od czerwca 97 roku, dzięki współpracy Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii oraz niemieckiego Centralnego Związku Fizjoterapeutów  można było przeprowadzić podstawowy kurs przez IPNFA Senior instruktor Inge Berlin oraz IPNFA Advance Instruktor Bettinę Lang. Rok później w 1998 odbył się, następny kurs  prowadzony przez IPNFA Senior Instructor Sue Adler w Warszawie.

System szkolenia w Polsce według IPNFA

  • Kurs podstawowy – 100 h lekcyjnych
  • Kurs rozwijający (3A) – 50 h lekcyjnych
    Po zakończeniu tej części należy zdać egzamin z części praktycznej oraz teoretycznej, dodatkowo pomiędzy kursami wymagana jest 6 miesięczna praca z chorym
  • Kursy kliniczne w Koncepcji PNF
  • PNF w ortopedii
  • PNF w neurologii
  • Kurs doskonalący (4A) – 50 h lekcyjnych