W przypadkach kiedy w krwi znajduje się zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego może dochodzić do wytrącania się jego złogów w tkankach organizmu a w szczególności w stawach stóp, dłoni oraz w kolanach. Sytuacja taka może być bardzo niebezpieczna ponieważ w miarę wzrostu ilości kryształków substancji w organizmie zaczynają rozwijać się ostre stany zapalne. Nazywane jest to dną moczanową. Choroba ta może prowadzić do ciężkiego kalectwa poprzez spowodowanie zwyrodnień zaatakowanych stawów. Bardzo ciężkie są także objawy bólowe występujące przy tym schorzeniu. Trzeba wiedzieć jak rozpoznać objawy dny moczanowej by móc jak najszybciej podjąć właściwe leczenie.

Jakie są objawy dny moczanowej?

Podstawowym elementem alarmującym nas o zagrożeniu tą chorobą jest podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi przekraczające poziom 6-7 miligramów na decylitr. Takie wyniki badań morfologicznych nie są jednak równoznaczne z zachorowaniem. Znakomita większość osób z podwyższonym stężeniem kwasu we krwi nigdy nie rozwija choroby. Uwagę naszą powinny za to zwrócić często nawracające ostre zapalenia stawów. Jest to podstawowy sposób ujawniania się dny, który możemy zaobserwować bez konieczności przeprowadzania żadnych skomplikowanych badań. Nie należy tego rozumieć bynajmniej w sposób taki, że ktoś może zlekceważyć lub zbagatelizować zapalenie stawów – choroba występuje z silnym bólem i obrzękiem stawów więc nie da się jej zbagatelizować. Należy tylko pamiętać o możliwej genezie zapalenia. W przypadku tego schorzenia w stawach i jego okolicach powoli zaczną pojawiać się guzki dnawe czyli złogi kwasu moczowego. Istotne jest także sprawdzenie nerek. Dna występuje praktycznie zawsze z uszkodzeniem nerek oraz kamicą o różnym stopniu zaawansowania.

Rokowania są zazwyczaj dobre jeśli tylko podejmie się właściwe leczenie. Cięższe przypadki pojawiają się zazwyczaj jedyni u pacjentów przed 30 rokiem życia. Odpowiednio szybko zdiagnozowana dna nie wpływa znacząco na tryb życia. Nawet w przypadku zaawansowanej choroby leczenie może usunąć guzki i zatrzymać szkodliwe procesy w nerkach z kamicą na czele. Zmienione przez stany zapalne stawy poddają się operacjom chirurgicznym, które w większości przypadków pozwalają przywrócić im pełną sprawność. Nawet jeśli nie jest to możliwe, współczesna medycyna rozwija bardzo intensywnie techniki implantacyjne dzięki czemu dostępne są protezy stawów kolanowych bardzo często atakowanych przez dnę w pierwszej kolejności.