Podagra zawsze była chorobą, która nękała człowieka, zwłaszcza ludzi bogatych. Mięso było drogie w czasach starożytnych. Białko zawarte w mięsie wywołuje podagrę, co prowadzi do poważnego bólu i obrzęków stawów. Gromadzeniu się kwasu moczowego we krwi powoduje, że ten kwasu ulega krystalizacji w całym organizmie, również w stawach, co powoduje silne bóle, których doświadczają osoby cierpiące na podagrę. Zostały opracowane nowoczesne leki, aby zapewnić pomoc i wsparcie dla wszystkich cierpiących na podagrę. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z istotnych efektów ubocznych, które będą wywoływać u pacjentów te leki. Poniżej znajdują się niektóre z leków, które są wykorzystywane w leczeniu podagry wspólnie z działaniami niepożądanymi.

Jak walczyć z podagrą?

Allopurinol jest inhibitorem enzymu oksydazy ksantynowej. Jego głównym zadaniem jest kontrola i zapobieganie pojawianiu się rozdzierających, bolesnych ataków podagry. Nie jest przyjmowany jedynie w czasie ataku, więc trzeba go spożywać codziennie, aby działał. Normalnie jest przepisany przez lekarza o dawce początkowej 100 mg na dobę. Dawkę zwiększa się co tydzień, aż do momentu, gdy ilość kwasu moczowego we krwi osiągnie żądany poziom. Ogólna dawka allopurynolu wynosi 300mg w większości przypadków wystąpienia objawów podagry.

Niestety korzystanie z tego leku wiąże się z wystąpieniem skutków ubocznych. Niektóre z bardzo typowych efektów ubocznych, to nudności i wymioty. Niektórzy ludzie mogą doświadczyć biegunki, senność, a czasem wypadania włosów. W przypadku wystąpienia wysypki podczas stosowania allopurinolu, trzeba natychmiast wstrzymać jego stosowanie i skonsultować to z lekarzem. Istnieje kilka poważnych działań niepożądanych, których pacjenci powinni być świadomi. Są to trudności w oddychaniu lub duszność, krew w moczu, krwawienie i ból warg. Te poważne działania niepożądane związane są z zagrażającymi życiu skurczami oskrzeli i obrzękiem naczynioruchowym, ostrej martwicy kanalików. Zasadniczo oznacza to poważne uszkodzenie nerek. Jeśli nie czujesz się dobrze, gdy zacząłeś brać allopurinol, musisz odstawić lek i skonsultować się z lekarzem, ponieważ leki przepisane przez lekarza, mogą nie być dla Ciebie odpowiednie.

Kolchicyna

Kolchicyna ma za zadanie uśmierzać ból, który występuje podczas dny moczanowej, czyli podagry, do póki nie wystąpią silne biegunki. Podejmując się stosowania kolchicyny, biegunka jest najczęstszym skutkiem ubocznym w tej terapii. Biorąc ją w dużych dawkach. może spowodować poważną biegunkę. Inne główne skutki niepożądane to: nudności, wymioty i ból brzucha. Łysienie lub bardziej znana przypadłość jako wypadanie włosów jest jednym z oczywistych efektów ubocznych.