Zdrowe żywienie to podstawa. Wiele osób we współczesnych czasach odżywia się w sposób bardzo nie zdrowy. Jedzenie z barów szybkiej obsługi oraz modyfikowana żywność z marketów szkodzi naszemu zdrowiu. Każdy powinien stosować zróżnicowaną dietę. Nie chodzi tu o to, by komuś zabronić spożywania jakichkolwiek produktów. Chodzi głównie o to by ograniczać się do minimum w spożyciu, np. jedzenia McDonalda, pakowanego mięsa z marketu, bądź też gotowych potraw,  które wystarczy podgrzać na patelni.

Zdrowe żywienie to przede wszystkim stosowanie produktów bogatych we wszystkie potrzebne człowiekowi składniki odżywcze ale nie szkodzące jego zdrowiu. Do głównych składników menu zdrowego żywienia należą między innymi: owoce, warzywa, produkty bez lub nisko glutenowe oraz wszelkiego rodzaju produkty pochodzenia roślinnego. Ważne jest by nie ograniczać się tylko i wyłącznie tego typu produktów. Dietę można wspomagać różnego rodzaju suplementami, które pomogą przystosować się organizmowi do tego typu żywienia. Należy pamiętać, że ogromną rolę pełni tutaj również spożycie odpowiedniej ilości wody wciągu dnia.

Każdy z nas chciałby żyć zdrowo i nie mieć problemów zdrowotnych, jednakże czasy, w których przyszło nam żyć są całkowicie uzależnione od niezdrowej żywności. Zdrowe odżywianie się w większości przypadków rozwiązuje problemy zdrowotne wielu ludzi na świecie, jednak sięgają oni po tego typu rozwiązanie dopiero wtedy, gdy nie pomaga już żaden lekarz. Istnieje wiele teorii na temat zdrowego żywienia. Wiele osób uważa, ze jest ono bezcelowe, a dzieje się tak tylko dlatego, że jest im wygodnie odżywiając się tak jak do tej pory. Wiele produktów może uzależniać, a bez niektórych niektórzy nie mogą się już obyć. Gdyby w podobny sposób działało to w przypadku zdrowego żywienia, to na świecie na pewno zmniejszyłaby się frekwencja osób cierpiących na choroby układu pokarmowego. Zdrowe żywienie jest najlepszym rozwiązaniem i należy je stosować przez całe swoje życie, nie rezygnując przy tym z potraw spożywanych na co dzień.

Ekologiczna żywność to pojęcie, które łączy się w sposób nie rozerwalny ze zdrową żywnością. Czym jest ekologiczna żywność? gdzie leży różnica pomiędzy nią a żywnością konwencjonalną? Którą z nich wybrać? Która jest lepsza?.

Ekologiczna żywność jest produkowana w rolnictwie ekologicznym, gdzie w minimalnych ilościach stosuje się nawozy sztuczne, czy też środki ochrony to których zaliczamy pestycydy, różnego rodzaju opryski. W dobie obecnych czasów, na każdym kroku możemy spotkać sklepy ze zdrową żywnością, paradoksem jest to, że nawet największe firmy fast foodowe do swoich menu dorzucają sałatki. Co raz częściej w przepisach kulinarnych, zamiast tradycyjnego oleju jako składnik zamienny stosowany jest olej lniany, bądź oliwa z oliwek. Również do trendu mody na zdrowe odżywianie  dołączają się supermarkety, gdzie możemy spotkać specjalnie wydzielone stanowiska z ekologiczną i zdrową żywnością.

Widoczną różnicą pomiędzy żywnością ekologiczną a konwencjonalną jest przede wszystkim cena. Głównym powodem różnicy w cenie, jest sposób produkcji. W momencie gdy osoba zajmująca się produkcją zdrowej żywności, nie korzysta z nawozów, oprysków czy też innych chemicznych zamienników z góry skazana jest na zdecydowanie mniejsze zbiory. Duża część produktów, nie będzie wstanie dotrwać do momentu zbioru.

Mimo wszystko warto dołożyć parę złotych więcej, zapewniając swojemu organizmowi jak najlepsze warunki zdrowotne. Dzięki zdrowej żywności poprawisz również swoją urodę a co za tym idzie samopoczucie:)